Лідер енергозберігаючих технологій

05.12.2012

 Сьогодні в Україні вартість тепла залежить від виду енергоносія: колись самим дешевим був природний газ, потім дизельне паливо та електроенергія. Постійне зростання, цін на традиційні види енергоносіїв змушує нас всерйоз задуматись над пошуками альтернативних енергозберігаючих джерел тепла. Тому дуже актуальним стає використання теплових насосів, які в порівнянні, з будь-яким традиційним теплогенератором, дозволяють заощадити до 80% енергоресурсів! Він «забирає» теплову енергію з ґрунту, повітря, скельної породи чи озера, накопичену за теплу пору року. Джерелом тепла може бути навіть сніг!

Тепловий насос, з однієї сторони є джерелом для будь-якої системи опаленнями гарячого водопостачання, а з іншої сторони — джерело холоду для системи кондиціонування. Спеціалісти напівжартома називають його «холодильником навпаки» адже він може не тільки нагрівати, а й охолоджувати.

Принцип роботи теплового насосу

Теплоносій, проходячи через трубопровід, нагрівається на декілька градусів. Потім, проходячи через теплообмінник (випаровувач), віддає зібране тепло у внутрішній контур теплового насосу, який заповнений хладагентом. Хладагент, маючи дуже низьку температуру кипіння, проходить через випаровувач, перетворюється з рідкого стану в газ. Це відбувається при низькому тиску і температурі −5 °С. 3 випаровувача газоподібний хладагент потрапляє в компресор, де через зжимання його температура підвищується. Далі гарячий газ поступає в другий теплообмінник (конденсатор). Там відбувається теплообмін між гарячим газом і теплоносієм з зворотного трубопроводу системи опалення будинку, Хладагент віддає своє тепло в систему опалення, охолоджується знову переходить в рідкий стан, а нагрітий теплоносій системи опалення поступає до опалювальних пристроїв. При проходженні хладагент, та через редукційній клапан тиск знижується, хладагент потрапляє в випаровувач, і цикл повторюється знову.

Різновиди теплових насосів

Грунт-вода (грунтовий тепловий насос). Грунт має властивість зберігати сонячне тепло на протязі тривалого часу забезпечує відносно рівномірний рівень температури джерела на протязі року. Це дозволяє експлуатувати тепловий насос з високим коефіцієнтом потужності. Тепло навколишнього середовища передається разом у поєднанні води та антифризу (спирту). Відбір тепла з ґрунту здійснюється за допомогою прокладеної в грунті системи пластикових труб на глибині 1—1,2 метра Мінімальна відстань між сусідніми трубопроводами — приблизно 1 метра.

Вода-вода (водяний тепло насос). Джерелом тепла можуть бути поверхневі (річки, озера) або грунтові води (свердловини). Якщо поряд з вашим житлом протікає річка, чи озеро, труби можна укласти на дно, притопивши їх вантажем. Вертикальні колектори — це система довгих труб, — які опускаються в глибоку свердловину (50—150 м.). В цьому випадку потрібен лише клаптик землі та бурильні роботи. На глибині завжди однакова температура — близько 10 °С, тому даний вид колектора найбільш ефективний.

Повітря-вода (повітряний тепловий насос). Оточуюче повітря особливо легко використовувати в якості джерела тепла, воно є скрізь і в необмеженій

Переваги використання опалювальних систем на базі теплових насосів:
висока ефективність перетворення електроенергії в порівнянні з електронагрівальними; — екологічно чиста технологія;
відсутність викидів в атмосферу шкідливих речовин;
використання озоно-безпечного виду фреону;
надійна автоматична робота установки, яка не потребує постійної присутності людини;
мінімальні експлуатаційні витрати в порівнянні з іншими опалювальними системами;
тривалий термін служби без капітального ремонту (10—20 років: 45 тисяч годин для ТН з поршневим компресором; 60 тисяч годин — для ТН з гвинтовим компресором);
малі габарити та вага.

Тепловий насос — єдина установка, яка виробляє в 3—7 разів більше теплової енергії, ніж споживає електричної (яка потрібна для роботи компресора).

Це єдина система, яка дозволяє підтримувати комфортну для вас температуру в приміщенні цілий рік: взимку — обігрівати, влітку — охолоджувати.

Основні переваги застосування тепло насосних технологій:
висока енергетична ефективність;
екологічна чистота;
надійність;
комбіноване виробництво теплоти та холоду в одній установці;
мобільність;
універсальність по тепловій потужності;
універсальність по виду використовуваної низько-потенційної енергії;
повна автоматизація роботи установки.

Світова популярність

Сьогодні у світі успішно експлуатується більше 130 млн. тепло насосних установок різноманітного функціонального призначення. Наприклад, у Швеції 20% енергії виробляється за рахунок теплових насосів. За останні ЗО років Швеція практично відмовилась від традиційних джерел енергії: нафта, газ та електроенергія складають лише близько 10% в структурі споживання. А все останнє — за рахунок нетрадиційних, альтернативних відновлювальних джерел, і перш за все — теплових насосів.

В Європі 77% теплових насосів використовують в якості джерела тепла зовнішнє повітря, хоча в Швеції (там найпотужніші установки у світі), Швейцарії та Австрії переважають теплові насоси, які забирають тепло з грунту. В Норвегії в цьому плані більше різноманіття — на кінець 1999 року там нараховувалось в експлуатації 27200 тепло насосних установок, з них 67% використовували в якості джерела повітря, 12% — відпрацьоване вентиляційне повітря, 19% — воду та грунт.

Своєчасно зрозуміли необхідність впровадження економних технологій і в Китаї, де попит на реверсивні теплові насоси ще в 1989 році складала 500 тисяч одиниць, а до 2003 року досяг 18 млн., випередивши Японію в два рази.

В Німеччині для систем опалення та гарячого водопостачання використовують теплові насоси більшої потужності з приводом компресора від дизельних та газових двигунів та з утилізацією теплоти вихлопних газів.

В Грузії експлуатуються системи кондиціонування повітря на базі теплових насосних установок на промислових об’єктах: Самтредській чайній фабриці, торговому центрі Сухумі, лікувальному центрі в Гаграх та ін.

Загальний об’єм продажу теплових насосів складає 5125 млрд., що перевищує світовий об’єм продажу озброєнь у три рази! Щорічний ріст кількості таких систем, які встановлюються майже в тридцяти країнах, оцінюється в 10%. Згідно прогнозів Міжнародного енергетичного агентства, до 2020 року в розвинених країнах світу частка опалення та гарячого водопостачання за допомогою теплових насосів повинна скласти 75%.

Комментарии

Пока нет комментариев

Написать комментарий